Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky
Dnes je pátek 5.3.2021

Cyrilometodějský den řemesel v Oucmanicích se vydařil


062Den řemesel v Oucmanicích má již svou tradici. První tři ročníky se konaly v září a poslední tři se organizují v den státního svátku Cyrila a Metoděje, proto název Cyrilometodějský. Připomínáme událost naší historie, která významně ovlivnila šíření křesťanství, kultury a vzdělanosti v našich zemích.

Letošní ročník byl s ohledem na počet aktivních účastníků, představujících řemeslné umění a doprovodný zábavný program, ale především počtem návštěvníků, rekordní. Téměř tisíc lidí se přišlo nejenom podívat, ale i vyzkoušet si své dovednosti.

Byla radost vidět tolik dětí, které mnohdy s pomalovanými tvářemi zkouší hrnčířský kruh, kovářské, malířské, drátenické a další umění, jak poprvé drží luk v ruce, jak hladí dravce, popř. jak se vozí koňským kočárem nebo jak dovádějí v pěně, kterou chrlili z cisterny vysokomýtští hasiči.

Potěšením, především pro dospělé účastníky, byl pohled na auto-, moto- a traktor veterány, motory stabiláky a hasičské stříkačky. To vše v příjemném prostředí doprovázela dechová hudba Řetůvanka a Hubertovi trubači.

Uznáním pro organizátory byla účast hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického, který si se zájmem prohlédl jednotlivé expozice a s úsměvem si i vyzkoušel, jak se sedělo na Zetoru 25.

Nejdůležitějším faktorem pro úspěch celé akce a pro spokojenost návštěvníků bylo počasí. Až do půl páté přálo plnými doušky, ale pak déšť donutil návštěvníky stáhnout se pod stánky a velká část jich zavelela k úprku domů. Po hodince se počasí umoudřilo a duha nad Oucmanicemi se stala symbolickou tečkou za úspěšným 6. ročníkem a zároveň pozvánkou na další Cyrilometodějský den řemesel v roce 2017.

Poděkování si zaslouží všichni aktéři, především pak ti, kteří událost připravovali a přímo zajišťovali. Velmi dobře bylo zajištěno občerstvení týmem vedeným vedoucí Obecní hospody, paní Padrtkovou. Poděkování si zaslouží všichni sponzoři, kteří finančně přispěli ke zdaru celé akce. Jejich seznamy jsou uvedeny na webových stránkách obce Oucmanice.

Večerní program byl určen především mladým, kteří se dobře bavili při produkci hudební skupiny 4 WATY.

Petr Marek