Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky
Dnes je pátek 5.3.2021

STANOVISKO MIKROREGIONU VYSOKOMÝTSKO K RUŠENÍ POBOČEK ČESKÉ POŠTY NA VESNICÍCH


Vraclav 3V4O6659-Vývoj České republiky v posledních dvaceti letech přinesl pro venkovský prostor mnoho rozvojových trendů, ale bohužel ne vše, co rozvoj venkova přinesl, je možné hodnotit kladně. Jedním z negativ je vývoj poskytování poštovních služeb na venkově a přístup České pošty, s. p. k této problematice.

Trend rušení poštovních poboček na venkově je další ranou, která dlouhodobě zhoršuje životní podmínky venkovského obyvatelstva. Navíc se k dlouhodobému trendu rušení poboček na venkově přidává v poslední době zhoršování podmínek poskytovaných služeb i ve městech.

Příkladem může být provozovna České pošty, s. p. ve Vysokém Mýtě, kde došlo ke zkrácení provozní doby a snížení počtu zaměstnanců. Důsledkem je nárůst front před několika málo otevřenými přepážkami a celkové zhoršení poskytovaných služeb. Toto opatření paradoxně opět dopadá i na obyvatele z okolních vesnic, neboť většina jich pracuje ve městě a nyní má zhoršenou možnost vyřízení svých záležitostí na poště v Mýtě, a když se po práci vrátí domů, tak již otevřenou provozovnu pošty nenajde ani ve své vesnici, pokud tam ještě je v provozu. Musíme konstatovat, že státní podnik se v tomto případě chová stejně, ne-li hůře, než podnikatel, jehož prioritním a oprávněným zájmem je pouze jeho zisk. Státní podnik by se tak chovat neměl.

Přitom se Česká pošta, s. p. tak macešsky k venkovu nechovala vždy. Zřízení Spořitelny České pošty s pobočkami v mnoha venkovských služebnách v minulých letech výrazně přiblížilo moderní bankovní služby obyvatelům venkova. O to bolestnější je současný přístup státního podniku pro ty obyvatele, kteří si převedli správu svých financí na poštovní pobočku v místě bydliště. Nyní se pro ně zhoršuje nejen dostupnost poštovních služeb, ale i služeb bankovních.

Sdružení místních samospráv ČR zahájilo sběr podpisů pod PETICI ZA ZÁCHRANU VENKOVSKÝCH POŠT. Současné kroky státního podniku totiž přímo ohrožují zhruba 1.100 pošt v malých obcích, které jsou vystaveny libovůli České pošty. Mikroregion vyzývá všechny občany, kterým není lhostejný osud venkova, aby tuto petici podpořili. Další informace je možné získat na webových stránkách Sdružení místních samospráv ČR. Veškeré otázky Vám zodpoví paní Nezvalová, tel.: 604 345 806, e-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript .

 

Ve Vysokém Mýtě, dne 10.12.2013

 

Ing. František Jiraský - předseda svazku obcí