Vraclav

23. 2. 2023

Vraclav – Sv.Mikuláš

Obec Vraclav se rozkládá severozápadně od Vysokého Mýta. Nejvyšším bodem je vrch Kamenec (337 m n.m.). Obec se skládá ze tří místních částí – Vraclav, Sv. Mikuláš a Sedlec. Její katastr zabírá 1389 ha v průměrné nadmořské výšce 310 m, žije zde asi 780 obyvatel.

Přímo ve Vraclavi pramení Mikulášský potok, který se o několik kilometrů severněji vlévá do řeky Loučné. V Sedleci pramení potok Zbraň, který se mezi obcemi Vinary a Stradouň vlévá do Svařeňského potoka.

Starobylá vesnice vznikla na předhradí dřevěného přemyslovského hradu Vratislav, který chránil tzv. Trstenickou stezku. První písemná zmínka o obci je datována do roku 1073 s názvem Wratislaw, o přemyslovském hradu je první zmínka uváděna až v roce 1086. Směrem na východ od akropole hradu jsou viditelné pozůstatky obranného valu se vzrostlými stromy a památníkem z roku 1908 připomínajícím krvavou událost roku 1108, kdy tu došlo k vyvraždění čelních představitelů rodu Vršovců, soupeřícího s rodem Přemyslovců o vládu nad českými zeměmi.

Součástí vesnice býval i románský kostel sv. Václava, který byl roku 1470 vypleněn vojskem uherského krále Matyáše Korvína. Později byl využívaný jako sýpka, a nakonec přestavěn na hostinec.

Hlavním svatostánkem obce se tak stal farní kostel Nanebevzetí Panny Marie nedaleko návsi, který obklopuje zaniklý hřbitov a vstup do něho tvoří velká hranolová zvonice. Původně byl vystavěn v gotickém slohu, později byl barokně přestavěn.

Třetí, původně poutní kostel sv. Mikuláše, vrcholně barokní stavba dostavěná roku 1730, je dominantou Barokního areálu ve Svatém Mikuláši, v níž je umístěn soubor unikátních barokních plastik, pocházejících z poutní cesty z Králík ke klášteru na Hedči. Tyčí se nad pramenem s léčivou vodou, kterou si můžete kdykoliv nabrat ze džbánu poustevníka, klečícího na kašně při hlavní silnici a cesta k němu vede údolím Mikulášského potoka. Léčivé účinky vody daly vzniknout lázním. Ty se po dokončení v roce 1719 staly kulturním centrem. Mezi budovou bývalých lázní a kostelem stojí ve stráni dřevěná poustevna z roku 1692. Lidově se jí říká Fráterka, žil v ní poustevník a ten sbíral a sušil bylinky.

Necelý 1 km od kostela směrem na Zámrsk dojdete k místu zvanému „Na Francouzích“. Stojí tu památník a na něm se dočtete, že je zde pochováno 54 válečných zajatců z napoleonských válek, zemřelých v roce 1814 v lazaretu ve Sv. Mikuláši.

Na vraclavské návsi stojí hasičská zbrojnice z první poloviny 19. století.

Součástí obce Vraclav se v roce 1964 stala také 2 km vzdálená vesnice Sedlec. První zmínka o ní pochází z roku 1325, archeologické nálezy ale ukazují, že zde už mezi 2. a 1. stoletím před Kristem měli osadu Keltové. Sedlec je významná i architektonickou ukázkou patrových opukových domů a zachovalých čtyřstranných statků.

Zajímavými místy vás provede naučná stezka Vysokého Mýta, okruh C – duchovní. Zastavení C6 se nachází na sedlecké návsi, C7 u kostela sv. Václava ve Vraclavi a zastavení C8 před Barokním areálem.

Ke sportování v obci slouží fotbalové a víceúčelové hřiště ve Vraclavi a na Sedleci hřiště nejen na malou kopanou a sál pro stolní tenis.

Do vybavenosti obce patří mateřská a základní škola, obecní knihovny, dětská hřiště, pošta, samoobslužná prodejna, hostinec v kulturním domě, pizzerie U žíznivého mnicha a pivnice u Sv. Mikuláše. V kulturním domě je víceúčelový sál, který slouží hlavně k pořádání společenských akcí.

O nabídku aktivního užívání volného času místních obyvatel se starají zejména vraclavské a sedlecké spolky. Sbor dobrovolných hasičů Vraclav, Hasiči Sedlec, TJ Sokol Vraclav, TTC Sedlec, Myslivecké sdružení Vrcha, Astronomický klub, Klub důchodců, Český červený kříž, Spolek „Proti nudě“, Český svaz včelařů.